بغض فرزند حاج همت شکست: کسانی ارث شهدا را می‌خواهندکه معلوم نیست تاحالا کجابوده

وی در حالی که بغض کرده بود، به حکایت برخورد امام علی با دو مدعی مادری کودکی،اشاره کردوگفت:این اتفاق برای ما هم افتاده است و ما به همین دلیل الان سکوت کرده ایم و کنار کشیده ایم، اما بعد از این همه سکوت ما شده ایم بچه نوح؟در این کشور 124 شهید بزرگ داریم و می گویند فرزندان همه این ها پسر نوحند!

مهدی همت، فرزند شهید حاج محمد ابراهیم همت، فرمانده پرافتخار لشکر 27 محمد رسول الهی(ص)، در خصوص درس شهدا برای جامعه امروز و این که اگر شهدا امروز بودند، چگونه عمل می کردند، گفت: هر گوشه از زندگی شهدا، دارای درس های بزرگی است.

وی که در آخرین روز هفته دفاع مقدس با خبرنگار "آینده" گفتگو می کرد، اظهار داشت: خود حاج همت در روز آخر به مادر من گفته بود، تو را در جامعه ای می گذارم و می روم که در بین هزار نفر، یک مرد هم پیدا نمی کنی. این نشانه آینده نگری شهداست و آن ها به نظر من امروز را دیده بودند که از خدا شهادت خود را خواسته بودند. من اعتقاد ندارم حاج همت تک بود، بلکه اعتقاد دارم آدم های زیادی شبیه حاج همت هنوز در این کشور و همین جامعه زنده هستند، اما خانه نشین هستند. نمونه آن ها شهید حاج داوود کریمی بود، با آن سابقه و آن رشادتها که خانه نشین شد و مورد آزارهای شدیدی قرار گرفت و سرانجام مظلومانه از دنیا رفت.

مهدی همت گفت: اگر شهدا بودند، کارهایی که الان به نام سپاه انجام می شود، انجام نمی دادند. حاج همت تمام زندگی اش امام بود و آرزو داشت در جامعه ای که نفس امام نیست، نباشد. حرف امام هم این بود که سپاه حق ندارد نه در سیاست و نه در اقتصاد دخالت کند. این یکی از آینده نگری های مهم امام بود که می توانست مانع ضربه به کشور شود. این بهانه هایی هم که الان آورده می شود که ما مجبور بودیم و غیره، توسط شهدا از این حرفها بیان نمی شد. هر جا که خلاف اصولشان عمل می شد، کنار می کشیدند.

فرزند شهید همت با انتقاد از نحوه معرفی سرداران شهید در جامعه گفت: الان حدود 200 سایت مختلف در اینترنت نظیر سایت آوینی و لشکر 27 و.. وجود دارد که به معرفی سرداران شهید از جمله حاج همت می پردازند؛ اما همه مطالبشان را از روی هم کپی کرده اند و اگر مطالب مستقل آن ها را جمع کنید، دو صفحه هم نمی شود که البته علت هایی پشت آن هست. آقای حاتمی کیا به من می گفت، من آرزو دارم درباره حاج همت فیلم بسازم، اما به من اجازه نمی دهند. به قول ایشان حاج همت متولی زیاد دارد.


فرزند فرمانده شهید لشکر محمد رسول الله،(ص) با انتقاد از نحوه انتشار آثار در مورد پدرش گفت: اولین کتابی که در مورد خاطرات و زندگی شهید همت منتشر شد، کتاب حکایت سرخ است که از ابتدا تا انتها پر از تحریف و دروغ است. این کتاب با هزینه بیت المال در مدارس کل کشور پخش شد وقتی هم که از نویسنده پرسیدیم این ها را بر چه اساسی نوشتی؟ گفت، از اسناد سپاه استفاده کردم.

وی افزود: این کتاب در تحریفی کامل عنوان کرده زمانی که مهدی به دنیا آمد، هر چه به شهید همت گفتیم بیا، نیامد. هر چه نامه نوشتیم و از او خواستیم، شش ماه شد نیامد و نامه داد: چقدر می گویید بیا و این کتاب عنوان کرده، پدرم گفته پسرم را همانند علی اصغر حسین لباس جنگ بپوشانید و آرپی جی به کمر به جبهه های حق علیه باطل بفرستید. در حالی که بچه هایی که کنار حاجی بودند، نقل می کنند نشسته بودیم که ناگهان بدون این که باخبر باشد، به دل حاجی افتاد که فرزندش به دنیا آمده که سجده شکر به جا می آورد و پس از تماس با منزل، خود مثل را به سرعت می رساند و با وجود آن که پدر بزرگم در گوش من اذان گفته بود، خود در گوشم اذان می گوید. حالا ببینید که این ها حقایق را از زمین تا آسمان عوض کرده اند. ما سال 70 پس از پیگیری های زیاد توانستیم جلوی پخش این کتاب را بگیریم.

 وی گفت: صداقت و اخلاص و مظلومیت حاج همت بود که او را در دل ها بزرگ کرد. او با این که فرمانده جنگ بود، خود به شناسایی می رفت و به خط اول می رفت و این ویژگی ها بود که افراد می گویند با نگاه به چشمانش، عاشقش می شویم. امثال شهید همت، باکری، زین الدین، خرازی و حاج احمد متوسلیان این گونه بودند، اما متأسفانه گویی عده ای نمی خواهند جوانان ما با شهدا آشنا شوند. لذا الان وقتی از جوانان بپرسیم، شهید همت را نمی شناسند و فقط اسمش را شنیده اند. اما زندگینامه کسی مثل مل گیبسون، هنرمند خارجی را بلدند.

وی گفت: البته کتابهای خوبی هم درباره شهدا چاپ شد، توسط نویسندگانی نظیر آقای حسین بهزاد، یا گلعلی بابایی، اما اشکال کار اینجا بود که جلساتی گذاشتند و گفتند شهدا اسطوره هستند. غافل از این که اسطوره یعنی افسانه، یعنی غیرواقعی، در حالی که قرآن از این افراد به عنوان اسوه یاد می کند و خدا افرادی را به عنوان اسوه و نشانه در زمین قرار داده تا بنده های بهانه گیر آنها را ببینند و دیگر نتوانند بهانه بگیرند. به اعتقاد من شهدا اسوه بودند، نه اسطوره.


وی با انتقاد از رویکرد مسئولان نسبت به خانواده شهدا گفت: من بارها به سپاه و لشکر 27 مراجعه کردم و درخواست کردم که از پدرم نوار و فیلم بدهید، اما به بهانه های مختلف گفتند که نداریم یا اسناد جنگی است.برخلاف آن چه برخی فکر می کنند، ما به عنوان خانواده شهید همت فقر هم کشیده ایم؛ و زمانی حتی نمی توانستیم یک بخاری برای منزل بخریم. در حالی که تصورات اشتباهی در جامعه در خصوص خانواده شهدا و به خصوص کسی که کلی بزرگراه و خیابان به نامش هست و عکس او در همه جا نصب شده، وجود دارد.

من شنیده ام که در پایگاه های بسیجی تهران گفته شده که مهدی همت به خاطر بزرگراه همت شکایت کرده و 5 میلیارد به او داده اند. من دلم از این می سوزد که چرا بچه های مذهبی این حرفها را می زنند؟ گویا دیگرانی که ظاهر دیگری دارند، بیشتر حرمت شهدا را دارند.

وی در خصوص برخی شایعات بعد از انتخابات در خصوص برخورد با خانواده برخی شهدای مشهور گفت: البته شایعات زیادی هم مطرح شد، از جمله گفتند دختر شهید همت را دستگیر کرده اند، در حالی که شهید همت دختر ندارد. ولی برخی اتفاقات هم افتاد که متأسفانه شایعه نبود. مثلاً در اولین تظاهرات سکوت در اصفهان بعد از این که اعلام می شود فرزند و همسر شهید همت در جمعیت حضور دارند، برادر کوچکتر من را مضروب می کنند و سه بار تلاش می کنند او را دستگیر کنند که دو بار مردم او را نجات دادند و بار سوم یکی از ماموران نیروی انتظامی او را نجات می دهد و به پهلوی مادرم چنان با باتوم ضربه وارد کردند که ما تا نیمه شب در بیمارستان بودیم تا کلیه اش خونریزی نکند. به یکی از دوستان می گفتم همیشه به هیات می رویم، روضه پهلوی شکسته حضرت فاطمه را گوش می کنیم، اما اکنون به پهلوی مادر خودمان این گونه ضربه وارد می کنند.

مهدی همت ادامه داد: چند روز بعد یک روز صبح من خواب بودم که مادرم با نگرانی آمد و گفت نیروهایی بی سیم به دست آمده اند. من متاسفم که به عنوان فرزند شهید همت در نظام جمهوری اسلامی مجبور به انجام این کار شدم و آن روز فرار کردم. بدترین حس زندگی ام برایم پیش آمد. این فرار تا بعدازظهر ادامه داشت و من به خیلی جاها اطلاع دادم. اما به مادرم گفتم هر اتفاقی بیفتد، دیگر مهم نیست و من می خواهم به خانه برگردم و آن روز به هر نحوی قضیه فیصله پیدا کرد. البته بعداً برخی با ما تماس گرفتند و عذرخواهی کردند و گفتند که از طرف ما نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شما به عنوان خانواده شهدا وارد عرصه سیاسی و انتخابات شدید، در حالی که بغض کرده بود، اظهار داشت: من برای این سوالها جواب دارم. ما شهید همت را از کتابها نشناخته ایم. بلکه خون او در رگهایمان جریان دارد او را از طریق خاطرات مستقیم نزدیکانش شناخته ایم. لذا چهارچوبی از شهیدمان داریم و می دانیم اگر شهیدمان الان بود، به کدام سو می رفت.

 

 


وی با انتقاد از برخی فضاسازی ها علیه فرزندان شهدا گفت: 124 هزار پیامبر داشتیم که از بین همه آن ها، تنها پسر نوح گمراه شد. حالا ما در این کشور 124 شهید بزرگ داریم و می گویند فرزندان همه این ها پسر نوحند. مگر می شود هم ما، هم خانواده باکری، هم فرزندان داوود کریمی و حاج عباس کریمی و جهان آرا و تندگویان و... همه پسر نوح باشیم؟ همه ما راه کج رفته ایم و از مسیر خارج شده ایم و پدرانمان را نشناخته ایم؟

مهدی همت گفت: ما امتحان خود را زودتر از این ها پس داده ایم و برای نظام دل سوخته ایم و ماییم که یتیم شده ایم و درد کشیده ایم و برای نظام شهید داده ایم، گویا الان شهدا وارثانی پیدا کرده اند که معلوم نیست تا به حال کجا بوده اند و ارث هم طلب می کنند!

وی در حالی که بغض کرده بود، به حکایت برخورد امام علی(ع) با دو زن که مدعی مادری کودکی بودند، اشاره کرد و گفت: وقتی امام علی(ع) فرمودند بچه را نصف می کنیم، مادر واقعی بچه کنار کشید. این اتفاق برای ما هم افتاده است و ما به همین دلیل الان سکوت کرده ایم و کنار کشیده ایم، اما بعد از این همه سکوت ما شده ایم بچه نوح؟اگر انتخابات درست برگزار شده، چرا به دیگران اجازه ندادند در تلویزیون حاضر شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از برخوردهای نامناسب از شما دلجویی شده یا خیر، این موضوع را رد کرد و گفت: ما تهدید شدیم، اما از ما دلجویی نشد.

فرزند شهید حاج همت در پاسخ به این سوال که به اعتقاد شما راه حل اصلاح امور چیست گفت: راه حل که زیاد است، اما مشکل این است که گوش شنوا نیست.

وی افزود: راه حل اصلی صداقت با مردم است. هیچ دولتی با مردم خود بدرفتاری نمی کند.اولین کار این است که با صداقت با مردم صحبت کنند. اما آقای رئیس جمهور گویا می خواهند دروغی را با دروغ دیگر می پوشانند.

/ 1 نظر / 25 بازدید
رضوان

سلام آقای حسین زاده هر وقت جرات کردید و آدرس دادید من باهاتون حرف میزنم یا علی